Skip to main content

W dniach 8-10 grudnia 2022, w SEASIDE PARK HOTEL w KOŁOBRZEGU, odbyło się VIII Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.
Głównymi tematami debaty były:

 1. Flagowe inwestycje polskiej gospodarki morskiej w kontekście lokalizacji Portu Instalacyjnego w Świnoujściu.
 2. Prezentacje inwestorów i dostawców konstrukcji Offshore Wind i Shipbuilding.
 3. Polski local content w łańcuchach dostaw.
 4. Rynek walutowy, perspektywy Złotego, estoński CIT.
 5. Skuteczne rozwiązania prawne i podatkowe dla polskich firm stoczniowych.
 6. Delegowanie pracowników w sektorze usług Offshore Wind i Shipbuilding.
  W trakcie seminarium, w części merytorycznej miały miejsce wystąpienia prelegentów m.in. Seaway 7, Smulders, Gotech, Zinkpower, Elektryka Morska, InTechMet i Co-Made na temat ich doświadczeń w budowie, dostawach i montażu w obszarze Morskiej Energetyki Wiatrowej i Budownictwa Okrętowego oraz wystąpienia Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, prawników, ekonomistów i bankowców w perspektywie szans jakie mają polskie firmy by zarobić na budowie morskich wiatraków.
  W części artystycznej konferencji wysłuchaliśmy dwóch koncertów – skrzypcowego Izabeli Lazar oraz wokalno-gitarowego w wykonaniu Jerzego Czuczmana. Uzupełnieniem spotkania integracyjnego był pokaz iluzji Tomasza Kasprzaka z aktywnym udziałem uczestników. Pokaz, zatytułowany „Offshore Magic Show” był do tego stopnia sugestywny, że niektórym uczestnikom wydawało się, jakby na konferencji pojawił się sam Luka Modrić. Być może było to efektem rozgrywanego w tym samym czasie meczu. Inni z kolei sądzili, że to Leszek Możdżer, a jeszcze inni byli pewni, że widzieli Jerzego Kryszaka, co dokumentują … załączone zdjęcia.
  Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za aktywny udział w VIII Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.